Plísně v koupelně Příčiny, prevence a opatření

Koupelna je místem pro osvěžení, uklidňující rituály a relaxaci. Bohužel může být také živnou půdou pro plísně. Plísně jsou nejen nevzhledné, ale mohou způsobovat i vážné zdravotní problémy, jako jsou alergické reakce a podráždění kůže, očí a dýchacích cest. V posledním případě může dojít k zánětu průdušek a dokonce i k astmatu. Pro lidi s oslabeným imunitním systémem jsou plísně ještě nebezpečnější než pro zdravé lidi.

Tento průvodce obsahuje informace o tom, jak plísně v koupelně snadno odstranit nebo jak jim předejít.

Proč se v koupelně tvoří plísně? 

Plísně v koupelnových spárách

Plísně jsou všude ve vzduchu. Ty jsou neškodné, pokud se neusadí na jednom místě a nezačnou se šířit. V koupelně se mohou vyskytovat různé druhy plísní. Černá plíseň je nejtrvalejší a zdraví nejškodlivější.

Zejména koupelna je náchylná k růstu plísní kvůli vysoké vlhkosti a často nedostatečnému větrání. Vlhkost, ať už ze sprchování, koupání nebo třeba sušení prádla, vytváří ideální podmínky pro růst plísní.

Jak poznat plíseň v koupelně 

Plíseň se může objevit v podobě tmavých skvrn na stěnách, okenních rámech, stropě nebo v silikonových spárách. Silný výskyt je často doprovázen zatuchlým zápachem. Zvláště ohrožené jsou oblasti kolem sprchového koutu a vany.

Tipy pro prevenci plísní v koupelně 

Žena v koupelně se sprchovým koutem

Tvorbě plísní lze účinně předcházet. Cílem je udržovat nízkou vlhkost v místnosti. Příznakem nadměrné vlhkosti jsou například zamlžená okna. Vlhkost v místnosti lze minimalizovat dobrým větráním, utěsněním potenciálních zdrojů vlhkosti a vhodným vytápěním. Riziko vzniku plísní lze výrazně snížit dodržováním následujících rad:

Tip 1: Správné větrání

Správné větrání koupelny umožňuje regulovat vlhkost v místnosti a zabránit tvorbě plísní. Zde je návod, jak na to:

  • Rychlé větrání: Po koupání nebo sprchování vždy alespoň na pět minut otevřete okna naplno, aby mohl cirkulovat čerstvý vzduch.
  • Okna na ventilačku: V teplejších měsících lze okna mírně otevřít i během dne.

V zimě lze páru z koupelny využít ke zvýšení vlhkosti v bytech s velmi nízkou vlhkostí. K tomu stačí nechat otevřené dveře do koupelny. V bytech s vysokou vlhkostí by měly být dveře do koupelny zavřené.

Tip 2: Těsnění a izolace

Pokud jsou vnější stěny budovy nebo okna špatně izolované, voda v místnosti rychleji kondenzuje. To nabízí příznivější podmínky pro vznik plísní v celém obytném prostoru - zejména v koupelně. Účinná izolace může pomoci regulovat teplotu a vlhkost v místnosti, a tím omezit vznik plísní.

Sprcha se myje ručně

Tip 3: Vytápění koupelny

Teplý vzduch absorbuje více vlhkosti než studený, což znamená, že v teplých místnostech se na oknech a dveřích tvoří méně kondenzátu. Vytápěné místnosti jsou proto méně náchylné k tvorbě plísní.

Další tipy pro snížení vlhkosti

Po sprchování nebo koupeli odstraňte zbytky vlhkosti stěrkou a dveře sprchového koutu nechte vždy otevřené. V ideálním případě by měl být sprchový závěs roztažený, aby rychleji schnul.

Stálé vlhkosti v koupelně lze zabránit:

  • okamžitě sušit vlhké ručníky a koupelnové předložky a nenechávat je na podlaze. Radiátor na ručníky je praktickou možností, jak je rychleji usušit a zároveň vyhřát místnost.
  • nevěšení mokrého oblečení v koupelně.
  • nastavení odvlhčovače, který udržuje optimální úroveň vlhkosti.

Jak se vypořádat s plísněmi 

Po zjištění plísně v koupelně se doporučuje rychle jednat, aby se plíseň dále nešířila. Výběr správné metody závisí na tom, jak výrazné je nahromadění plísně.
Povrchové plísně a ojedinělé nánosy plísní lze odstranit běžně dostupnými čisticími prostředky. Použití rukavic, ochranných brýlí a masky zabraňuje podráždění pokožky, očí a dýchacích cest. Během čištění větrejte místnost. Při výskytu plísní nebo zápachu po plísních by měli nájemníci okamžitě informovat pronajímatele.

Žena drhne podlahu v koupelně

Tip 1: Čisticí prostředky proti plísním v koupelně

Zejména na hladkých površích lze plísně důkladně odstranit vodou a běžně dostupnými čisticími prostředky. Čisticí prostředek naneste na postižená místa. Poté místo vyčistěte a důkladně vysušte.

Na drsné povrchy lze pro dezinfekci přidat bělidlo. Ten obsahuje chlor a účinně likviduje spory plísní. Dbejte na to, aby se bělidlo nepoužívalo společně s kyselinami, protože tak vznikají toxické chlorové plyny. Stejný účinek proti sporám plísní má i etylalkohol o koncentraci 70 až 80 %.

Doporučujeme čisticí prostředky vždy nejprve vyzkoušet na nenápadném místě. Tímto způsobem se ujistíte, že nedojde k poškození povrchu.

Plíseň ve spárovací hmotě v koupelně

Tip 2: Poraďte se s odborníky

Pokud již plíseň pronikla hluboko do silikonových spár nebo rozsáhle přes zdivo, je třeba rychle a vhodně zasáhnout a odstranit ji. Pokud se plíseň objevuje opakovaně na stejném místě, pak se rovněž obraťte na firmu, která se specializuje na odstraňování plísní. V takových případech je důležité, aby byla zjištěna příčina vzniku plísně.

Po odborné renovaci lze opětovnému vzniku plísní zabránit použitím speciálního nátěru pro místnosti s vysokou vlhkostí.

Inovativní řešení Geberit pro vyšší hygienu v koupelně 

Při výběru koupelnového vybavení dbejte na to, aby bylo odolné proti vlhkosti nebo aby přispívalo ke snížení vlhkosti v místnosti. Sprchy v úrovni podlahy Geberit nemají žádná těžko přístupná místa, kde by se mohly tvořit plísně. Po sprchování lze vodu ze sprchového povrchu rychle odstranit.

Koupelnový nábytek od společnosti Geberit je vybaven povrchem odolným proti vlhkosti. Povrch je obvykle vyroben z melaminu nebo fólie, která je v závislosti na barvě dodatečně potažena. Tento materiál je velmi odolný - a proto je pro koupelnu dobrou volbou.

Sprchy v úrovni podlahy
Koupelnový nábytek Geberit Acanto

Nejčastější otázky týkající se řešení plísní v koupelně 

Newsletter Zaregistrujte se teď

Zůstaňte v obraze 


Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.

Read similar posts