Osvětlení v koupelně

Koupelna je prvním a posledním místem dne, do kterého zavítáte. Koupelna s útulnou atmosférou pomůže pozitivně nastartovat den a dovést ho do pohodového konce. Harmonické osvětlení koupelny přitom hraje zásadní roli. Náš průvodce vám pomůže najít to správné osvětlení pro vaši koupelnu.

Osvětlení technicky - co znamená kelvin, Ra, lumen a lux? 

Osvětlení je důležitou součástí interiérového designu a může výrazně ovlivnit atmosféru a náladu v místnosti. Důležitou roli zde hraje teplota barev, provedení barev, jas a intenzita osvětlení.

Ilustrace barevné teploty s různými hodnotami kelvinů (© iStock.com/SuriyaKK)

Teplota barvy (kelvin) - teplé a studené světlo

Teplota barev určuje, jak je vnímána barva světla. Udává to jak se světlo jeví, zda jako studené nebo teplé, teplota barvy se měří kelvinech (K). Čím vyšší je hodnota kelvinu, tím chladnější (namodralé) se světlo jeví. Nižší hodnoty kelvinů jsou naopak vnímány jako teplejší světlo (nažloutlé). Například běžné žárovky mají barevnou teplotu přibližně 2 700 K, takže se jeví teplejší a se žlutavým tónem. Naproti tomu denní světlo má barevnou teplotu mezi 5 000 a 6 500 K a jeví se jako chladnější s namodralým tónem.

Různé světelné módy v koupelně díky konceptu osvětlení Geberit ComfortLight (© Geberit)

Obecně se rozlišují různé kategorie bílého světla:

  • Teplá bílá má barevnou teplotu nižší než 3 300 K a vytváří teplé, příjemné osvětlení. Často se používá v obytných prostorách, jako jsou ložnice, obývací pokoje nebo chodby.
  • Neutrální bílá neboli univerzální bílá má barevnou teplotu mezi 3 300 a 5 300 K a vytváří příjemně jasné světlo, které se používá v pracovních prostorách, jako jsou kanceláře, školy a knihovny.
  • Studená bílá neboli denní bílá má barevnou teplotu vyšší než 5 300 K a vytváří chladné namodralé světlo, které se často používá na operačních sálech, v laboratořích, průmyslových provozech a na dalších místech, kde se vyžaduje zvýšená koncentrace a pozornost.
Ilustrace ukazuje, jak se světlo odráží od povrchů a jak ho vnímá lidské oko (© Tribecraft). Světlo žárovky vyzařuje do všech směrů; jak je jasné, se vyjadřuje v lumenech. Když světlo dopadá na povrch, označuje se jako osvětlenost, která se měří v luxech. Lidské oko vnímá barvu světla - zda je více nažloutlé nebo namodralé. Tato barevná teplota se udává v kelvinech.

Jas (lumen)

Hodnota lumen (lm) udává, jak jasný je zdroj světla. Čím vyšší je hodnota lumen, tím je světlo jasnější.

Intenzita osvětlení (lux)

Lux určuje, kolik světla dopadá na určitý povrch v určité vzdálenosti od světelného zdroje, a měří se v luxech (lx). Čím vyšší je hodnota luxů, tím jasnější a intenzivnější je osvětlení na příslušném povrchu. Hodnota luxů je důležitá pro zajištění toho, aby osvětlení v místnosti bylo dostatečně jasné a šetrné k očím.

Index podání barev (Ra jednotka)

Podání barev se vztahuje k tomu, jak přirozeně vypadají barvy objektů za určitých světelných podmínek. V koupelně je to důležité zejména při pohledu do zrcadla, aby byly vidět přirozené odstíny pleti a vlasů a barva oblečení nebo make-upu.

To je vyjádřeno jednotkou Ra, známou také jako CRI (index podání barev). Na stupnici od 0 do 100 udává, jak přesně světelný zdroj vykresluje barvy objektů ve srovnání s přirozeným denním světlem. Čím vyšší je hodnota, tím blíže jsou vykreslené barvy originálu. Hodnota Ra 100 odpovídá podání barev, jakého dosahuje přirozené denní světlo. Při nižších hodnotách Ra vypadají barvy zkresleně nebo pozměněně. Celkově vysoké podání barev pomáhá vytvářet v místnostech přirozenou a příjemnou atmosféru.

Náš tip: Hodnoty 80 Ra a vyšší jsou dobrým referenčním bodem pro interiéry. V koupelně se pro přirozené podání pleťových tónů doporučuje hodnota nad 90 Ra.

Náš tip:

Osvětlení a jas jsou silně ovlivněny okolními stěnami, jejich strukturou a barvou. Pokud je to možné, vždy se podívejte na řešení osvětlení v reálném kontextu s vhodnou velikostí koupelny, barvami stěn a materiály.

Tipy pro optimální osvětlení v koupelně 

Tip 1: Kombinace přímého a nepřímého osvětlení

Návrháři interiérů se v koupelně snaží najít rovnováhu mezi přímým a nepřímým osvětlením.

  • Přímé osvětlení: Svítidla se zaostřeným světelným paprskem vytvářejí přímé osvětlení. To podporuje tvorbu stínů a vede k přirozené živosti (pokud přichází shora). Přímé osvětlení však také vytváří vysoké kontrasty, a tedy v některých případech nepříznivé stíny.
  • Rozptýlené osvětlení: Difuzní osvětlení nastává, když je světelný paprsek filtrován nebo rozptýlen stínítkem nebo clonou.
  • Nepřímé osvětlení: Při nepřímém osvětlení se zdroj světla odráží od předmětu nebo stěny. Difuzní i nepřímé osvětlení rozděluje světlo rovnoměrněji, ale při samostatném použití poskytují pouze matné osvětlení.

Tip 2: Kombinujte pět až sedm zdrojů světla

Pro vytvoření vyváženého osvětlení pro různé činnosti se doporučuje kombinace několika světelných zdrojů. Jejich počet závisí na velikosti místnosti, typu a intenzitě požadovaného osvětlení a na individuálních požadavcích.

Švédská interiérová designérka Frida Ramstedtová zavedla v souvislosti s osvětlením pravidlo “5 až 7“. Podle ní by v každé místnosti mělo být pět až sedm světelných zdrojů. Někteří doporučují dokonce až devět zdrojů. Další z jejích rad je používat světlo z různých kategorií.

V koupelně se doporučuje kombinace následujících typů osvětlení:

  • Hlavní světlo: Rozvádí světlo po celé místnosti, například stropní svítidla, koupelnové zrcadlo s osvětlením nebo zrcadlová skříňka s osvětlením.
  • Nábytkové osvětlení: Například osvětlení otevřených ploch nábytku nebo osvětlení pod nábytkem.
  • Atmosférické světlo: Používá se hlavně k dekorativním účelům, například reflektory namířené na objekt, světýlka nebo svíčky.
  • Integrované světlo: Sanitární výrobky s integrovanými světelnými zdroji, které nabízejí další funkce, například ovládací desky s orientačním světlem, které se aktivuje, jakmile se někdo přiblíží k toaletě.
Grafické znázornění různých osvětlených zón v koupelně u WC, umyvadla a sprchy (© Tribcraft)

Další světelné zdroje používané v designu koupelen:

  • Osvětlení vnitřku nábytku, například osvětlení zásuvek
  • Osvětlené zvětšovací zrcadlo
  • Indikační světla, která zobrazují stav zařízení

V této koupelně je místnost a zrcadlový odraz optimálně osvětlen díky kombinaci přímých a nepřímých zdrojů světla. Zrcadlová skříňka s osvětlením slouží jako hlavní osvětlení koupelny. Svítidla ve výklencích zrcadlové skříňky a sprchového koutu elegantně osvětlují používané prostory. Osvětlení na ovládací desce a pod toaletou jsou architektonickým prvkem a rovněž přispívají k útulné atmosféře.

Řešení Geberit pro harmonické osvětlení koupelny 

Osvětlení koupelen od společnosti Geberit využívá propojené světelné zdroje k vytvoření harmonického osvětlení a optimálních světelných podmínek pro celou řadu různých požadavků. Vaše koupelnové výrobky se stanou zdrojem světla, které lze přizpůsobit vaší každodenní rutině.

Přehled výhod osvětlení Geberit ComfortLight:

  • Sanitární výrobky a koupelnový nábytek s technologií Geberit ComfortLight zkrášlují místnost a nabízejí dokonalé osvětlení v kteroukoli denní dobu.
  • Nastavitelný jas a barvy světla zajišťují v koupelně příjemný pocit.
  • Připojené světelné zdroje lze ovládat současně a dokonale je sladit stiskem jediného tlačítka.

ComfortLight a různé módy osvětlení

Světlo má významný vliv na naši pohodu. Bílé, jasné světlo nás probouzí, zatímco tlumené, teplé světlo působí relaxačně. Sanitární výrobky a koupelnový nábytek s technologií Geberit ComfortLight zaujmou koordinací teploty barev a jasu: při plynulém stmívání se jasné světlo automaticky stává chladnějším a tmavší teplejším. Tím se vytvářejí přirozené světelné podmínky pro různé koupelnové rutiny a útulná atmosféra v místnosti. Více informací o systému Geberit ComfortLight naleznete na našich webových stránkách.

Objevte možnosti Geberit ComfortLight 

Man and woman in perfectly lit bathroom with Geberit ONE bathroom furniture and ceramic appliances (© Geberit)
Pro více informací klikněte na "i"

Na co si dát pozor při osvětlování koupelny? Doporučení experta

Odborník na osvětlení Andreas Janser ve světelné laboratoři v sídle společnosti Geberit v Rapperswil-Jona ve Švýcarsku. (© Geberit)

Na vývoji konceptu osvětlení Geberit ComfortLight se významně podílel produktový manažer a kvalifikovaný elektrikář Andreas Janser. Se svým kolegou usilovně pracoval na dosažení optimálního osvětlení koupelny ve světelné laboratoři v sídle společnosti Geberit, která je vybavena pohyblivými stěnami a stropy, keramickými spotřebiči, nábytkem a skleněnými dělicími stěnami. Nyní se s námi podělil o několik tipů.

Newsletter 

Buďte v obraze 


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky 

Přečtěte si podobné příběhy