Jak zabránit legionellám v pitné vodě

Co jsou legionelly?

Legionelly jsou bakterie, které se mohou množit v pitné vodě

Legionelly jsou bakterie, které opravdu nechceme mít v těle. Jsou to patogeny a mohou vést k infekcím, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Protože se šíří v potrubí s pitnou vodou, je důležité sledovat jejich výskyt a kvalitu pitné vody.

Jak se legionella dostane do vody?

Legionella se dostává do pitné vody prostřednictvím přívodu vody v domácnosti. Pro člověka se stávají nebezpečnými pouze tehdy, když se malá množství legionel nacházející se běžně v potrubí výrazně znásobí. Teplota vody a stagnace, stejně jako přísun živin v pitné vodě jsou rozhodujícími faktory šíření legionelly. Ideálními podmínkami pro množení takových bakterií jsou teploty mezi 25 a 50 stupni Celsia, což je však problém pouze v případě, že voda není pravidelně vyměňována.

Uvedení do provozu firmou specializovanou na analýzu vody je dobrý nápad, chcete-li otestovat výskyt legionelly ve své nemovitosti.

Legionelly se nebojte,ale ani ji nepodceňujte

Legionella pod mikroskopem

Legionelly jsou bakterie, které mohou způsobit onemocnění. Když se sprchujete, vyplavují se ze sprchové hlavice v drobných kapičkách vody. Patogeny vstupují do plic ve vodě přes dýchací cesty. U zdravých lidí je nepravděpodobné, že to způsobí onemocnění. Nicméně lidé s oslabeným imunitním systémem mohou být v ohrožení.

Jaké nemoci způsobuje legionella ve vodě?

Legionella může způsobit takzvanou legionářskou nemoc. Jedná se o závažnou plicní infekci s příznaky zahrnujícími rychlý nástup bolesti hlavy, bolest na hrudi, kašel, zimnici a horečky. Plicní infekce je často závažná a může trvat přibližně čtyři týdny. Dlouhodobé účinky nejsou známy.

Jsou infekce způsobené legionellou běžné?

Ve většině zemí jsou nahlášeny případy legionářské nemoci způsobené legionellou v méně než dvou případech na 100 000 lidí podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Evropský průměr je 1,8 případu. V Německu je to pouze 1,7 případu na 100 000 lidí.

Tipy na pitnou vodu s nízkým obsahem legionelly

Pro boj s patogeny se používají následující opatření:

  • Zajistěte, aby se toaleta spláchla přibližně jednou každých 24 hodin. Může to zabránit šíření patogenů i při příznivých teplotách.
  • Nastavte kotel minimálně na 55 °C. To znamená, že se bakterie v kotli nemohou množit.
  • Montáž jednotky hygienického proplachování je dobrý nápad v nemovitostech, které nejsou pravidelně využívány. Tyto jednotky lze naprogramovat, aby se potrubí pravidelně proplachovalo a vyměňovala se voda.
  • Čistěte pravidelně provzdušňovače armatur a sprchovou hlavici.

Buďte vždy v obraze

Sprchovací proudy jsou potenciálním zdrojem legionelly

Důležité – splachovací armatury a sprchové trubky

Ve většině budov jsou toalety poslední sanitární instalací v řetězci. Při spláchnutí toalety se také vymění voda ve sprchových a umyvadlových armaturách.

Trubky by se měly propláchnout každých 24 až 72 hodin, aby se zabránilo šíření legionelly.

Pokud jste byli nějaký čas mimo domov, nedoporučujeme pít vodu přímo z kohoutku. Místo toho nechte vytékat vodu ze všech trubek s pitnou vodou po dobu asi dvou minut. Patří sem zejména baterie a sprchovací proudy. Vyhněte se pobytu v koupelně, když teče voda.

Legionella může také přebývat přímo v místě použití. To je důvod, proč musíte pravidelně uvolňovat sprchovací proudy a provzdušňovače armatur (trysky na armaturách v kuchyni a koupelně), abyste je zbavili vodního kamene.

Čistá pitná voda

Zajistěte hygienu pitné vody správným plánováním

Pokud se vyskytne problém s legionellou, můžete s výhodou použít dočasnou hygienickou proplachovací jednotku, například model Geberit HS10. Bez větších přestaveb a bez velkých nákladů ji lze namontovat na příslušném úseku potrubí pro obnovení kvality pitné vody.

Pevná hygienická proplachovací jednotka se doporučuje v případech, že se nemovitost nepoužívá pravidelně. Tím se zabrání nadměrné dlouhé stagnaci v potrubí pitné vody. Hygienické proplachovací jednotky lze instalovat buď v toaletní nádrži nebo externě na vhodném místě v systému zásobování vodou. Hygienické proplachovací jednotky lze naprogramováno přímo na výrobku nebo v závislosti na modelu nastavit a ovládat pomocí Geberit dálkové ovládání v mobilní aplikaci.

Najděte správné řešení pro svou nemovitost

Legionella

Zabraňte legionellám pravidelnou kontrolou domácího vodního filtru

Majitelé domů by měli nechat vlastní domácí vodní filtr pravidelně kontrolovat instalatérem. Ten může v případě potřeby doporučit výměnu.

Nájemci se o to obvykle nemusí starat, protože kontrola a výměna je na odpovědnosti údržby domu.

Věnujte pozornost teplotě vody

Teplota vody mezi 25 a 50 stupni Celsia představuje ideální podmínky pro množení legionelly. Bakterie se náhle přestávají množit při 50 stupních, zatímco čas potřebný k zdvojnásobení se snižuje pod 25 stupni. Zejména v létě existuje významné riziko zahřívání trubek studené vody v nebezpečné zóně.

Opatření lze provést především na kotli. Nastavení teploty horké vody na nejméně 55 °C za všech okolností zajišťuje, že se bakterie nemohou množit.

NewsletterZaregistrujte se teď

Zůstaňte v obraze


Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.

Přečtěte si podobné příspěvky