Jak vybrat bezbariérovou koupelnu Kvadruplegikův pohled na věc
Jak důležitá je bezbariérová koupelna v každodenním životě člověka na vozíku? Na co byste si měli dát pozor při stavbě nebo rekonstrukci koupelny? A jaké jsou hlavní tipy, které je třeba mít na paměti při instalaci WC, umyvadel, sprch a dalšího koupelnového vybavení? Je samozřejmé, že na tyto otázky mohou nejlépe odpovědět lidé, kterých se problematika bezbariérových koupelen přímo dotýká, a proto jsme se spojili s Peterem Roosem ze Švýcarského centra pro paraplegiky (SPC), abychom se dozvěděli více. Osmatřicetiletý Peter byl účastníkem nehody, po které zůstal na invalidním vozíku, a souhlasil, že s námi bude hovořit o velmi osobním tématu: o koupelně.
Jak by měla vypadat ideální koupelna?
Koupelna určitě hraje v mém životě mnohem větší roli než dřív! Od té doby, co jsem kvadruplegik, jsem částečně odkázán na pomoc ostatních, takže je pro mě o to důležitější, abych mohl co nejvíce dělat sám – alespoň pokud jde o koupelnu. Zde bych měl upozornit na to, že již nemohu ovládat vlastní pohyby střev nebo močového měchýře. Proces vyprazdňování střev je něco, co se musí znovu naučit a cvičit na rehabilitaci a může to klidně trvat 30 až 60 minut. Dobré osvětlení, dostatek prostoru a vhodná ventilace jsou proto v koupelně skutečným plusem.
Jakou máte doma toaletu?
Mám doma předsazené závěsné WC. Můžu si k němu přiblížit vozík a pak se přesunout na WC. Něco, co je pro mě méně standardní, je víko WC: Potřebuji něco, co mi poskytne oporu. Je nepříjemné pokud víko kvůli velkému keramickému výstupku spadne příliš dozadu, což se někdy v hotelech stává, protože si pak musím za víko nacpat polštářek, abych se o něj mohl opřít.
Jak podle vás vypadá ideální umyvadlo?
Nejdůležitější pro mě je, abych se mohl pod umyvadlem pohybovat na vozíku, protože jen pokud se dotýkám umyvadla, tak mám dostatečnou stabilitu, abych mohl cokoli udělat. To také znamená, že sifon musí být umístěn mimo dosah a v závislosti na typu konstrukce by měl být ideálně izolovaný, abych si nemohl spálit nohy. To už se mi v podstatě stalo, protože nedostatek citu v nohách znamená i to, že nemám šanci poznat, když se něco příliš rozpálí! Dalším bonusem pro mě je, když se zrcadlo ukotví co nejblíže k umyvadlu. Protože nemám v rukou příliš síly, často mi dělá potíže otočit normálním kohoutkem. Je pro mě proto ideální jednopáková baterie, která je dostatečně dlouhá, abych na ni dosáhl.
A co sprcha?
Sprcha by měla být navržena tak, aby mi umožnila vjet na židli přímo dovnitř a přesunout se na sedátko. Bonusem je také to, pokud je v ní dost místa na to, abych si mohl vozík po vstupu otočit, ale to je spíše luxus než nutnost. Takto jsem měl nastavenou sprchu doma, ale ta potřebuje v koupelně alespoň osm metrů čtverečních prostoru.
Máte nějaké další tipy na koupelnu bez překážek?
Nepřehlédnutelným prvkem jsou dveře do koupelny, protože nejde jen o zajištění dostatečné šířky. Já mám v domě nainstalované posuvné dveře a je to zdaleka nejpohodlnější varianta. Dveřní křídlo normálních dveří nejenže zabírá spoustu místa, ale také kolem něj musím pokaždé objíždět vozíkem.
Jak si poradíte mimo domov?
Existuje aplikace, která mi pomůže najít hotely a restaurace s bezbariérovým přístupem, ale většinou si zavolám předem a potvrdím si to. I pak se ale často stane, že zařízení není úplně takové, jaké bylo slíbeno, takže se může stát, že po příchodu zjistíte, že bezbariérová toaleta je ve skutečnosti využívána například jako skladiště. Cestuji také do zahraničí, mimo jiné s národním týmem ragby vozíčkářů. Soutěžili jsme na turnajích po celém světě a viděl jsem už spoustu hotelů. Obecně je to v pohodě, pokud se člověk řádně připraví, a někdy prostě musí trochu improvizovat.
O Peterovi Roosovi |
---|
Před třinácti lety se Peter Roos zranil při plavání, v důsledku toho okamžitě ochrnul od krku dolů. V podstatě musel začít svůj život znovu. Dnes už zvládá kancelářskou práci, hraje si s dětmi, řídí auto a nejenže hraje ragby na vozíku, ale ještě k tomu reprezentuje národní tým. Podívejte se na náš kontrolní seznam, kde najdete další tipy pro plánování bezbariérové koupelny. |
Plánování bezbariérové koupelny
Při plánování koupelny pro osoby se zdravotním postižením nebo starší osoby je třeba vzít v úvahu dostatečnou volnost pohybu, dobré osvětlení a protiskluzovou podlahu.
Newsletter Zaregistrujte se teď
Zůstaňte v obraze
Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.