Pluvia zachraňuje fotbal Světové fotbalové stadiony

Odvodňovací systém Pluvia je instalován na střechách mnoha fotbalových stadionů po celém světě. Má to hned několik důvodů.

Když lije jako z konve, není fotbal žádná zábava – alespoň ne tehdy, když ho sledujete pod otevřeným nebem. Většina velkých stadionů má proto hlediště zastřešená a na mnoha z těchto střech je instalován odvodňovací systém Geberit Pluvia. Diváci tak mohou svému oblíbenému klubu fandit v suchu.

Systém Pluvia vodu ze střechy pomocí podtlaku doslova odsává. V potrubí, které se během deště rychle zaplní vodou, vznikne uzavřený, rychle proudící vodní sloupec. Díky vysoké průtočné kapacitě si systém vystačí s relativně malým počtem střešních vtoků. Podtlak umožňuje vodě překonávat v horizontálně vedeném potrubí dlouhé vzdálenosti mezi vtokem a svislým svodem.

Výhody pro architekty a stavaře 

Právě tyto vlastnosti představují podle produktového manažera Andrease Mosebacha při stavbě stadionů hlavní výhodu. Střecha obvykle nepokrývá celý stadion. Hřiště zůstává otevřené a svislé potrubí je možné nainstalovat pouze ve vnějších stěnách, takže horizontální trubky musí překonávat poměrně dlouhé vzdálenosti. „Pluvia je proto pro odvodnění střechy stadionu ideálním řešením.“

Výhodou je také vysoká hydraulická kapacita vtoků. „Střecha stadionu má velkou plochu,“ říká produktový manažer. „Odvodňovací systém Pluvia dosahuje vysokého výkonu při použití malého množství materiálu. Celou střechu stadionu dokážeme odvodnit pouze několika svislými trubkami,“ říká Andreas Mosebach. Systém zabírá málo místa a poskytuje architektům a projektantům velkou míru svobody. To hraje při navrhování důležitou roli, neboť velké stadiony mají často ambice stát se architektonickými skvosty.

Pluvia byla použita na fotbalových stadionech po celém světě. Zde je několik z nich.

Allianz Arena, Mnichov, Německo (© Pixabay)

Allianz Arena, Mnichov, Německo

Allianz Arena v Mnichově, navržená basilejským studiem Herzog & de Meuron a otevřená v roce 2006, je považována za architektonickou ikonu mezi stadiony. Vnější plášť tvořený téměř 2800 vzduchovými polštáři ve tvaru diamantu plynule přechází v samotnou střechu, jejíž zatížení je přenášeno přes 48 ocelových nosníků směrem ven do železobetonových podpěr. Na střeše je instalován odvodňovací systém Geberit Pluvia. Pro jeho napojení na svodné potrubí byly použity ohebné připojovací trubky. (Foto: Pixabay)

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Ázerbájdžán (© Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo)

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Ázerbájdžán

Olympijský stadion v Baku pojme více než 69 000 diváků. Jedná se o fotbalový stadion a atletickou arénu v jednom. Fasáda obložená jasně zářícími barevnými panely připomíná Allianz Arenu v Mnichově. Ocelová střecha musela být speciálně dimenzovaná na zatížení větrem, průhyby a pnutím. Dokonalé odvodnění povrchu střechy stadionu zajišťuje Geberit Pluvia. (Foto: Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo)

Vodafone Arena, Istanbul, Turecko (© DB Architecture & Consulting)

Vodafone Arena, Istanbul, Turecko

Domovský stadion fotbalového klubu Beşiktaş poskytuje 42 000 míst k sezení. Stadion se nachází na evropském břehu Bosporu s výhledem na čtvrť Üsküdar. Díky památkové ochraně se dochovala část starého stadionu s jižní fasádou a hlavní vstupní bránou. Architektovi se podařilo skloubit historické části s moderní architekturou. Z ploché střechy stadionu, kterou tvoří membrána ze skelných vláken potažená silikonem, odvádí dešťovou vodu systém Pluvia. (Foto: DB Architecture & Consulting)

National Stadium Warsaw, Polen (© Pixabay)

National Stadium Varšava, Polsko

Národní stadion ve Varšavě byl postaven pro Mistrovství Evropy ve fotbale 2012. Vycházel ze stávajícího, ale rozpadajícího se stadionu Dziesieciolecia, který přestal sloužit sportovním účelům v roce 1988. Stadion je rozdělen na dvě konstrukční části – tribuny z prefabrikovaných betonových dílů a střechu z ocelové sítě s textilní membránou. Vnitřní část střechy je tvořena posuvnou plachtou, kterou je možné v případě potřeby rozložit. Spolehlivé odvodnění střechy zajišťuje systém Geberit Pluvia. (Foto: Pixabay)

Stadion Kapského Města, Jižní Afrika (© Pixabay)

Stadion Kapského Města, Jižní Afrika

Stadion s kapacitou až 64 000 míst, který hostil Mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice, se nachází u pobřeží Atlantiku a zároveň v blízkosti centra Kapského Města. Stadion se vyznačuje zejména zakřivenou střechou ze sklolaminátového skla, která je na vnější straně zasazena do smaltovaného prstence, který tlumí intenzitu tepla a světla. Střecha je odvodňována systémem Geberit Pluvia. (Foto: Pixabay)