"Vše máme vypůjčené!" rozhovor s thomasem rau

“Vzít, vyrobit a spotřebovat“ - nad systémem plýtvání bychom se měli zamyslet, říká Thomas Rau, architekt a autor knihy “Material Matters“. Protože materiály jsou cenné a omezené, měly by zůstat v držení výrobců. Důsledek? Z výrobků se stanou služby.

Architekt a autor knihy Thomas Rau (© Geberit)

Myšlenka oběhového hospodářství je stará téměř 40 let, ale stále jsme teprve na začátku.

Naši předkové vždy jednali v rámci cirkulární ekonomiky, jednoduše proto, že suroviny a materiály měly hodnotu. Cenné věci přece nevyhazujete. V dnešní době tuto myšlenku trochu opomíjíme. Bohužel stále jednáme podle zásady „po nás potopa“. Jakmile výrobci své produkty prodají, už o ně téměř nemají zájem. Nemá ale smysl vyhazovat cenné a omezené zdroje. Tyto suroviny představují naše „limitované edice“. Díky tomu je naše práce nekonečná.

Jaké je východisko?

Skutečným problémem je, že v dnešním systému výrobce téměř nenese odpovědnost za následky. Teprve převzetí odpovědnosti podněcuje “přemýšlení dopředu“ o tom, jak s materiálem naložit. Potřebujeme výrobce, kteří myslí dopředu a navrhují své výrobky tak, aby je bylo možné rozebrat a jejich jednotlivé součásti znovu použít.

Jak se recyklovalo dříve a dnes?

Dnešní ekonomika je založena na principu ničení hodnoty, pokud jde o materiály. Recyklace na tom nic nemění. Je to downstream, je poslední v životním cyklu produktu a je zcela odpojen od výroby. Destrukce materiálu totiž stojí méně než konzervace materiálu. Pokud změníme pravidla hry a dáme hodnotu omezeným zdrojům, společnosti vyvinou další produkty a řešení. Nejlepším recyklátorem je sám výrobce.

Co od této změny očekáváte?

Výrobce by měl zůstat vlastníkem výrobků a materiálů. Pak vynaloží veškeré úsilí, aby jeho výrobky byly co nejtrvanlivější, opravitelné a snadno rozebíratelné. Bude je vyrábět tak, aby je bylo možné snadno modernizovat a aby se nemusely vyhazovat jen proto, že nejsou kompatibilní s aktualizovanými výrobky nebo funkcemi. To vyžaduje obchodní model, který nabízí výrobky jako službu.

Produkty jako služba - funguje to?

Tento model jsme již několikrát testovali s řadou společností, například se společností Philips. Letiště Schiphol v Amsterdamu nenakoupilo svítidla od společnosti Philips, jak původně plánovalo, ale světlo. Celá světelná infrastruktura zůstává v majetku společnosti Philips. Dodavatel však nese i veškeré náklady na údržbu, včetně účtů za elektřinu. Funguje to perfektně, se ziskem pro oba obchodní partnery.

Znamená to, že výrobce sanitární techniky dodává celé vybavení koupelny?

Například. Může to také znamenat, že náklady na vodu a elektřinu v koupelně nese sanitární společnost. Ta by proto měla velký zájem na vývoji výrobků s nízkou spotřebou vody a elektřiny.

Jak je to se sanitárním zařízením budov? Komu patří budova, když potrubí zůstává majetkem sanitární firmy a obklady majetkem obkladače?

Ekonomika služeb samozřejmě nefunguje tak, jak se dnes budovy plánují a staví. Ale změna je součástí podnikání. Oběhové hospodářství je modelem pro celou společnost. Otevírá nové a především udržitelné formy výroby a spotřeby, ale vyžaduje také jiné pojetí materiálů, a tedy i nové právní předpisy.

To vypadá na zdlouhavý proces...

... a my nemáme čas. Nejsem zastáncem čekání. Mám velkou důvěru v ekonomiku a její inovační sílu. Musí však vidět hodnotu v materiálech a v jejich skladování a objevit tím výhody i pro sebe. Pak si vytvoří nové možnosti řešení.

Fakta 

Thomas Rau

Thomas Rau 

Thomas Rau je architekt, podnikatel a autor knih. Jeho architektonická praxe RAU Architects v Amsterdamu (Nizozemsko) se od roku 1992 specializuje na ekologické stavby. Thomas Rau je nyní v Nizozemsku uznávaným odborníkem v oblasti udržitelného stavění a kruhové tvorby hodnot v architektuře.

V roce 2016 vydali Thomas Rau a Sabine Oberhuberová knihu “Material Matters. Rozvoj podnikání pro oběhové hospodářství“.

Přihlásit se k odběru eView Geberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.