Tady bydlí hudba Dům maďarské hudby v Budapešti
Dům maďarské hudby v historickém parku v Budapešti ztělesňuje harmonii mezi přírodou a uměním. Jeho jedinečná architektura je pozvánkou pro všechny obyvatele města, aby vstoupili a zaposlouchali se.
V budapešťském městském parku jako by ze země vyrůstal obrovský hřib. Jedná se o jedinečnou stavbu japonského architekta Sou Fujimota, která ukazuje to, jak lze postavit moderní budovu v historické části města.
Zažijte park z interiéru budovy
Když vstoupíte do kulturního domu o rozloze 9 000 metrů čtverečních s koncertními sály, muzeem, knihovnou a četnými dílnami, budete si stále připadat jako v parku, který se nachází v exteriéru. Sou Fujimoto se při návrhu střešní konstrukce inspiroval tvarem zvukových vln. Hravě zvlněná střecha je zároveň perforována asi stem kráterovitých prohlubní různých tvarů a velikostí, v nichž rostou parkové stromy. Konstrukce střechy zajišťuje harmonické splynutí budovy s okolím.
Hranice mezi vnitřkem a vnějškem se však v této budově stírá nejen vertikálně, ale i horizontálně. Fasádu tvoří 94 tepelně izolovaných skleněných panelů, které jsou vysoké až 12 metrů. Návštěvníci koncertů jsou tak stále obklopeni přírodou, a to i v průhledné vstupní hale.
Přístupné všem
Nejen, že park proniká do budovy, ale stejně tak budova proniká do parku. To zajišťují scény pod širým nebem, které jsou chráněny střechou, ale otevřené ze všech stran. To zajišťují scény pod širým nebem, které jsou chráněny střechou, ale otevřené zároveň otevřené ze všech stran. Na některých koncertech se zkrátka sedí přímo v parku.
Otevřenost vůči přírodě, vůči publiku, to je poslání této kulturní budovy. Svou architekturou tak Dům maďarské hudby dokazuje, že umění a kultura jsou součástí města a jeho každodenního života, jsou otevřené a přístupné všem.
Vynikající design a udržitelnost
Není divu, že Dům maďarské hudby přitáhl pozornost mezinárodní architektonické a kulturní obce. V roce 2019 byl v prestižní soutěži International Property Awards v Londýně vyhlášen nejlepším veřejným architektonickým projektem v Evropě a v roce 2020 zvítězil v kategorii Best Use Of Music In Property Development v rámci American Music Cities Awards.
Pozornost vzbudil také udržitelný koncept této budovy. Zahrnuje nejen energeticky úsporné technologie vytápění a chlazení, ale také maximální využití přírodních zdrojů denního světla a dešťové vody. Společnost Geberit přispěla k efektivní likvidaci odpadních vod pomocí splachovacích a odvodňovacích systémů. Kromě toho společnost Geberit podpořila elegantní design interiéru pomocí systémů Selnova Comfort a Smyle.
Fakta
Geberit Know-how
Geberit Know-how
- Silent-db20, Silent PP a HDPE odvodňovací systém.
- Montážní systém Duofix
- Sigma50 splachovací tlačítko
- Selnova Comfort WC a umyvadla
- Pisoáry Smyle
Galerie
Přihlásit se k odběru eView Geberit newsletter pro architekty
Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.
Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.